IC Camasirindan hastalik bulasir mi

IC Camasirindan hastalik bulasir mi

İçindekiler

IC Camasirindan hastalik bulasir mi?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanıyor ve HPV, Siğil, Uçuk, HIV (AİDS), Hepatit B, C, Bel Soğukluğu, Frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmıyor. Kan ve ten temasından, başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, ıslak yüzeylerden kişiden kişiye geçebiliyor.

Ütü mikropları öldürür mü?

Bu da demek oluyor ki, ütü yapmak için kıyafetlerin kırışıklığını beklemeye gerek yok. Kıyafetlerimiz her sebepten kirlenir ve bunun sonucu olarak da kıyafetlerimizin üzerinde bakteriler, hatta virüsler üremeye, çoğalmaya başlar. Elbette yıkayarak onları temizleriz. Ütünün verdiği sıcaklık, mikropları öldürür.

Gonore cinsel ilişki dışında bulaşır mı?

Gonore; penis, vajina, ağız ve anüs temasıyla bulaşabilmektedir. Hastalığın anal veya oral yolla da bulaşabilmesi nedeniyle homoseksüel ilişkilerde de taşınması söz konusudur. Gonore hastaları partnerleri ile birlikte tedavi edilmezse hastalık tekrar bulaşabilmektedir.

Iç çamaşırı nasıl dezenfekte edilir?

Dezenfekte etmek için çamaşırlarınızı 60 derecenin üstüne yıkamanız gerekmektedir. Ancak pamuklu iç çamaşırları kolayca solabilecekleri için dikkatli olmanızda yarar vardır. Yünlü çamaşırlar çok daha kolay bir şekilde çekebilirler. Bu yüzden yıkama programını 30 – 40 derece seçmeniz yeterli olacaktır.

Iç çamaşırı neden ütülenir?

İÇ ÇAMAŞIRLARINI ÜTÜLEMEK ETKİLİ BİR TEDBİR İç çamaşırlarını yüksek derecede yıkamanın dışında, mutlaka ısıdan etkilenen mikropları öldürmek için ağ kısmını ütülememiz uygun olacaktır. Her mikrop ısıdan etkilenmeyebilir. Ama bilinen ve en çok görülen mikroplar ısıya karşı dayanıksızdır.

İç çamaşırı giymeyenler, iç çamaşırsız giyinmek ne diyor?

İç çamaşırı giymeyenler bu durumun sentetik ve rahatsız çamaşırlar giymekten çok daha sağlıklı olduğunu savunuyor. Aksi fikirdekilere göre ise çamaşırsız giyinmek genital bölgeyi savunmasız ve bakterilere açık hale getiriyor. Peki uzmanlar ne diyor?

Neredeyse iç çamaşırı giymek sağlıklı değil?

Jinekolog Donnica Moore’a göre aralıksız iç çamaşırı giymek vücut için sağlıklı değil. Vücudunuzun her bölgesi gibi özel bölgenizin de hava almaya ihtiyacı var. Aksi halde ısı ve nem yoğunluğundan mantar ya da enfeksiyon gibi sorunlara açık hale gelebilirsiniz.

Kim iç çamaşırsız etek giyer ki?

İyi de kim iç çamaşırsız etek giyer ki? Sağlık açısından olmasa da, psikolojik açıdan büyük sorun. Çok uzun bir etekle belki rahat edilir ama bir rüzgar ihtimali bile insanın sürekli aklını kurcalar. Sonuç olarak iç çamaşırı giymemek için en uygun zaman uyku saatleri.

Çünkü iç çamaşırları tercih edilmiyor?

Dar giysilerin moda olması, spor taytlarının günlük giyime dahil olması gibi sebepler insanları iç çamaşırından uzaklaştırıyor. Çünkü bu tür kıyafetlerde çamaşır rahatsız ediyor ve dikiş izleri dışarıdan belli oluyor. Piyasada dikişsiz çamaşırlar da var elbette, ancak onlar da yapıları nedeniyle pek tercih edilmiyor.

Okunma: 345