Yurt disinda iken GSS prim borcu cikartilanlar ne yapmali?

Yurt disinda iken GSS prim borcu cikartilanlar ne yapmali?

İçindekiler

Yurt dışında iken GSS prim borcu çıkartılanlar ne yapmalı?

GSS borcu çıkarılanlar için 18 Nisan 2014 tarihine kadar yurtdışında olduklarının kanıtlanması dahilinde, öğrenim belgesi, çalışma belgesi, pasaport ve benzeri belgeler ile yurtdışına gidişlerinin kanıtlanması halinde sigortalılıkları sona ermektedir.

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları GSS sayılmakta mıdır?

Kanuna göre, bir kişinin genel sağlık sigortalısı sayılabilmesi için Türkiye’de ikamet etmesi ve başka bir ülkede sağlık yardımlarından yararlanmaması gerekir. Bu nedenle, yurt dışında ikamet eden veya başka ülkede sağlık yardımlarından yararlanma hakkı olan kişiler GSS kapsamına dahil edilmiyor.

Genel Sağlık Sigortası ödenmezse ne olur 2021?

Eğer GSS borcu zamanında ödenmezse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından icra ve haciz yoluna başvurulup borcun tahsil edilmesini isteyebilir. Borcun bir kısmı ödenip diğer kısmı ödenmediği zaman ise sağlık hizmetlerinden faydalanılamaz.

SGK hangi ülkelerde geçerli?

Almanya, Makedonya, Lüksemburg, Hollanda, Azerbaycan, Hırvatistan, Belçika, Romanya, Sırbistan, Avusturya, Çekya, Karadağ, Fransa, Bosna -Hersek, İtalya, K.K.T.C. , Arnavutluk, Macaristan, Tunus.

Yurtdışı sigorta nasıl yapılır?

Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi örnekleri yurtiçinde Kurum üniteleri, yurtdışında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ya da Ataşeliklerinden temin edilebileceği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumunun www.sgk.gov.tr Internet adresinde bulunan “Yurtdışı/ Sigortalılık/Form ve Dilekçeler” ve “Yurtdışı/ Emeklilik/Form ve …

Genel Sağlık Sigortası kaç ay ödenmezse kesilir?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar yıl sonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek. 4736 Sayılı Kanun’un 1’inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitiyle İlgili Bakanlar Kurulu Kararı’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genel sağlık sigortası prim borcu neden çıkar?

GSS PRİM BORCU NEDEN ÇIKAR? Aylık gelirlerinin asgari ücretin üçte birini aşıp aşmadığı gelir testi ile tespit ediliyor. Ancak çoğu kişi gelir testi yaptırmıyor. Gelir testi yaptırmayınca da her ay, ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında GSS primi hesabına borç yazılıyor.

Okunma: 33