Türkiyede hangi tarım ürünleri yetişir?

Türkiyede hangi tarım ürünleri yetişir?

İçindekiler: Türkiyede hangi tarım ürünleri yetişir?

Türkiye'de ekili dikili anlarda en fazla tahıllar, daha sonra ise endüstri bitkileri ile sebze ve baklagiller gelmektedir. Türkiye'de yetiştirilen fındık, fıstık, incir, üzüm, tütün ve çeşitli sebze meyveler ihracatta pay sahibidir.

Türkiyede yetişen meyve ve sebzeler nelerdir?

TÜRKİYEDE YETİŞEN MEYVE TÜRLERİ-Sert Çekirdekli Meyveler. Erik. Şeftali. Kayısı Kiraz. Vişne. ... -Yumuşak Çekirdekli Meyveler. Elma. Armut. Ayva. Ünnap. Alıç ... -Sert Kabuklu Meyveler. Ceviz. Badem. Fındık. Antepfıstığı Kestane. ... -Üzümsü Meyveler. Üzüm. Çilek. Dut. Karadut. ... -Subtropik Meyveler. Limon. Portakal. Mandarin. Altıntop(Greyfurt) ... -Tropik Meyveler. Mango. Guava. Papaya. Liçi.

Ağaçta yetişen meyve ve sebzeler nelerdir?

Ağaçta yetişen meyvelerÇekirdeği sert olanlar. Erik. Şeftali. Kayısı Kiraz. Vişne. Kızılcık. İğde. Yemişen. Kuşburnu.Çekirdeği yumuşak olan meyveler. Elma. Armut. Ayva. Hünnap. Alıç Kocayemiş Muşmula.Kabuğu sert olanlar. Ceviz. Badem. Fındık. Antep fıstığı Kestane. Çam fıstığıTaneli olanlar. Üzüm. Dut. Karadut. Ahududu. Böğürtlen. Frenk üzümü Diğerleri. Limon.

Ejder meyvesi nasıl ortamda yetişir?

Ejder meyvesi fidanı subtropik bir bitki olmasından dolayı sıcak, nemli ve güneş ihtiyacını karşılayacak iklimleri sever. Yıllık ortalaması 10 derecenin altında olan yerlerde sera içinde yetiştirilmesi gerekir.

Ejder meyvesi suyu sever mi?

Kış aylarında büyük ağaçlar 30 günde bir sulanır Meyve alınacak dönemlerde genelde sıcakların başladığı dönem olacağı için büyük Ejder Meyvesi (Pitaya) 15 günde bir damlamadan sulanır bazen özellikle Temmuz-Ağustos dönemlerinde hortumla yada yağmurlama sistemi ile dalların ve gövdelerinde hafta da bir sulanması gerekir ...

Ejder meyvesi nasıl sulanır?

Ejder meyvesi, (pitaya), kaktüsgiller familyasından bir bitki olduğu için çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Bu yüzden toprak kurudukça sulama işlemi yapabilirsiniz. Ancak sulama esnasında suyu sadece toprağa dökmeli, bitkinin gövdesine gelmemesine özen göstermelisiniz.

Ejder Meyvesi Ankarada yetişir mi?

Ejder meyvesi yada pitaya, anavatanı Meksika'dan dünyanın birçok yerine yayılmış kaktüsgillerden biridir. Farklı çeşitleri olan ejder meyvesi son birkaç yıldır Türkiye'de Mersin ilinde yetiştirilmeye başlandı.

Okunma: 318