Terzi

Terzi

TDK sözlük anlamı giysi biçip diken kimse, dikişçi şeklindedir. Bazen giysi dikilen yer, terzihane olarak ta kullanılır. Terzi kimdir? Siparişe göre giysileri dikmek için müşteriyi model ve malzeme seçimi konusunda yönlendiren, provalı giysi dikimi yapan, moda ve güncel akımları takip eden nitelikli kişiye Terzi denilmektedir. Bu mesleğe de "terzilik" ismi verilmektedir. Bir kıyafeti, elbiseyi ya da aksesuarı tek başına tasarlayıp, üretme kabiliyetine sahip kişidir. Terziler, günümüzde birçok kıyafet ya da aksesuarın fabrikalar tarafından üretilmesi sebebiyle genellikle ütü, elbise onarımı, beden uygun hale getirme gibi işlemlere yönelmişlerdir.

Terzi Neler Yapar?Müşterinin beden özelliklerini belirlemek,Müşteri ile birlikte model ve kumaş seçmek,Ölçü almak,Malzeme ihtiyacını belirlemek,Makinenin genel temizliği,, iğne ve iplik seçim, makine dişli ayarı yapar,Makineyi dikişe hazırlama işlemlerini yapar,Terzi makineyi dikişe hazırlar,Modelden patron (kalıp) çıkarmak, kumaşı biçkiye hazırlamak, kumaşı kalıba göre kesmek vb. biçki işlemlerini yapmak,Terzi ürünün müşteri bedenine uygunluğunu kontrol eder,Ürün parçalarının prova sonrası karşılaştırmasını sağlar,Regole yapmak, sason (pens) dikişi yapmak, ceket yan cebi (fileto), peto cep, üstten cep (parça cep) yapmak, klapa işlemek, parçaları teğellemek, yaka, kol takmak, ürünü astarlamak, ürünün ilik ve el işlerini (ponta, firengi, nevert, kaynarizma, kaleverik) tamamlamak,Kumaş ve malzemenin ön ütüsünü yapmak, ürünün son ütüsünü yapmak,Terzi, ürünün kalite kontrolünü yapar.Terzilik Eğitimi Nerede Verilir?

Terzi olmak için, genellikle bu meslek usta ve çırak ilişkisiyle öğrenilir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin büyük kısmı, öncelikle bir terzinin yanında çırak olarak işe başlar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından verilen ustalık ya da kalfalık gibi belgelere, sınavla sahip olur. Bir diğer yöntem ise meslek liselerinin Giyim Teknolojileri gibi dallarını bitirmektir.

Terzilerin Çalışma Alanları

Terzi, müşterilerin talepleri doğrultusunda dikim ya da onarım yapmakla görevlidir. Dünyanın en eski zanaatları arasında yer alan terzilik, ülke ve dünya modasını takip etmeyi gerektirir. Günümüzde terzilerin önemli bir kısmı kendi dükkanlarında çalışır. Bunun dışında gelinlik, elbise, takım elbise ve smokin gibi kıyafet üreten dikimevleri ya da lüks markalar, terzi ile çalışır. Ayrıca bazı oteller, tatil köyleri, büyük holdingler ve şirketlerde de terziler, çalışanların üniformalarında oluşabilecek yırtıkları diker.

Okunma: 344