Siddetli dokuntu nedir?

İçindekiler

Şiddetli döküntü nedir?

Deride kabarık, kızarık ve içi sıvı dolu döküntüler şeklinde gelişen ürtiker, bazen vücudun belirli bir bölümünde bazen de tüm vücuda yayılacak şekilde ortaya çıkabilir. Kurdeşen dökmek olarak da tabir edilen bu durum, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Söz konusu döküntüler şiddetli kaşıntılara neden olabilir.

Deri döküntüsü ne demek?

İlaç döküntüleri, vücudun belirli bir ilaca karşı verdiği tepki sonucunda oluşmaktadır. Oluşan kızarıklığın türü, kullanılan ilaca ve vücudun oluşturduğu cevaba bağlıdır. İlaçlar, hafif seviyelerden yaşamı tehdit edebilecek seviyelere kadar her tür kızarıklıkla ilişkilendirilmiştir.

Kırmızı deri döküntüsü neden olur?

Meydana gelen bu döküntüler, bağışıklık sisteminin cilde teması gerçekleşen maddeye karşı alerjik cevabıdır. Alerjik olmayan fakat irritasyon etkisi nedeni ile ortaya çıkar. Tahrişe sebep olarak gösterilen maddelerin temas ettiği kısımlarda döküntüler olur. Bu cilt hastalığının en sık rastlanılan sebebi deterjanlardır.

Vücuttaki döküntü neden olur?

Deri döküntüsünün en yaygın sebebi cildin kurumasıdır. Cilt yüzeyini yaplayan nemli ve yağlı olan katman kuruduğunda, cilt pul pul dökülmeye başlayarak imdat sinyalini verir. Kuruluk dışında deri döküntüsünün sebepleri, alerjik deri döküntüsü, egzama, atopik dermatit, sedef hastalığı veya diğer hastalıklar olabilir.

Deri döküntüleri nasıl geçer?

Deri döküntüsünü tedavi etmek için, derinin ihtiyacı olan nemi yerine koyman gerekiyor. İlk olarak su içmek ve vücudunu nemlendirmeye başlayarak deri döküntüsü tedavisine başlayabilirsin. Kaşıntılı deri döküntüleri için, bu bölgeyi kaşımayaya ve olabildiğince sudan uzak tutmaya çalışmalısın.

Vücutta kaşıntı ve döküntü neden olur?

Vücutta kaşıntı ve kabarcıklar, deri hastalıklarının yanı sıra böcek sokması, stres, alerji, parazit, mantar, kansızlık, diyabet, kanser, kan hastalıkları ve ilaç yan etkileri gibi geniş bir yelpazede bulunan rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

Okunma: 0