Neden dizel benzinden pahali?

Neden dizel benzinden pahalı?

Bunun 2 sebebi var. Birincisi uluslararası piyasadaki motorin fiyatları. Diğeri ise Türkiye’deki üretim tesisleri ile ilgili sıkıntı. Son altı ayda benzine yüzde 162, motorine ise yüzde 212 zam geldi.

Motorin neden benzini geçti?

Kara, motorinin benzin fiyatından daha yüksek olmasının birinci sebebini, “Uluslararası piyasalardaki motorin fiyatları da yüksek olduğu için Türkiye’de motorine benzin ve LPG’den daha fazla zam geliyor.” ifadeleri ile açıkladı.

Benzin ve Motorine ne kadar zam geldi?

Benzine 1 lira 68 kuruş, motorine 1 lira 59 kuruş zam yapıldı. Yeni fiyatlar gece yarısı pompaya yansıtıldı. Fiyat artışı ile birlikte benzinin litre fiyatı ortalama 19 lira 80 kuruşa çıkarken, motorinin litre fiyatı 22 lira 30 kuruş oldu.

Motorin benzinden neden ucuz?

Yani basit bir şekilde özetleyecek olursak; motorin lojistiğin temel unsuru ve Türkiye’de çok fazla dizel araç var, ayrıca motorinden alınan ÖTV benzinden alınan ÖTV’den daha düşük.

Dizel fiyatları benzini neden geçti?

MOTORİN NEDEN BENZİNDEN PAHALI? Motorin ve benzin fiyatlarındaki farklılığın sebebi vergi oranlarındaki farklılardır. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 130 dolar seviyesini aşan brent petrol, son 12 yılın zirvesine çıktı. Brent petroldeki yükseliş nedeniyle Türkiye’de akaryakıta zam üstüne zam gelmeye devam ediyor.

Motorine son dakika zam var mı?

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 61 kuruş zam yapılırken, motorinin litre fiyatına da 1 lira 51 kuruş zam yapıldı. Benzin ve motorine yarından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10’un üzerinde zam yapıldı. Yeni zamlarla birlikte benzinin litre fiyatı 17 liraya dayandı.

Motorine en son ne kadar zam geldi?

Motorinin litre fiyatı bir yıl önce 6,43 TL, yıl başında 11,43 TL idi. Bu geceki zamla birlikte motorinde zam oranı, son bir yılda yüzde 267, yıl başından bu yana yüzde 106,5 olacak.

Okunma: 34