Kisshōten Nedir

Kisshōten Nedir

özet

bir kadın tanrısı

genel bakış

Kisshōten (吉祥天, lit. "Auspicious Heavens" ), Kichijōten , Kisshoutennyo (吉祥 天 女) olarak da bilinen Kudokuten (功 徳 天) bir Japon kadın tanrısıdır. Hindu tanrıçası Lakshmi'den Budizm aracılığıyla uyarlanmıştır. Kisshoutennyo, bazen Jurōjin veya Fukurokuju'nun yerine geçen Yedi Şans Tanrısından (fukujin) biri olarak adlandırılır. Örneğin, Butsuzōzui dergisinin 1783 baskısında (1796'da yeniden basılmıştır) Kichijōten, yedi fukujinden biri olarak Fukurokuju'nun yerini almıştır. Mutluluk, bereket ve güzellik tanrıçası olarak kabul edilir. Kisshoutennyo'nun ikonografisi, elindeki Nyoihōju mücevheri (如意 宝珠) ile ayırt edilir.
Kisshoutennyo yedi fukujin arasında sayıldığında ve diğer Fukujin Daikoku kadınsı formda görüldüğünde, Hindu Tridevi tanrıçalarının üçü de Fukujin'de temsil edilir ve Daikoku Parvati'yi temsil eder.

Aynı zamanda Kudokuten olarak da anılır ve Kisshoten olarak da okunur. Eski Hint mitolojisinde buna Lakṣmī (Shree Śrī) denir ve güzellik, şans ve zenginlik tanrıçasıdır. Lakshmi, Vishnu'nun prensesi ve aşk tanrısı Kamadeva'nın annesidir. Bishnu'nun dünyada çeşitli şekillerde (Gongen, Avatar) ortaya çıktığı mitini oluşturma sürecinde, birçok unsuru bütünleştirirken eşi olarak kurulmuş görünmektedir. Bu nedenle, kökeni hakkında birçok teori var ve Aynı zamanda çiçekler ve filler gibi çeşitli şeylerle de ilişkilendirilir. Bu aynı zamanda Budizm'e dahil edildi ve "Altın Işık Sutra" da iyi talihi yöneten ve pek çok inanç toplayan tanrıça Kisshoten olarak vaaz edildi. Ezoterik Budizm'de, Bishamonten'in sol taraf samurası olarak yapılır. Resim iki kollu bir heykeldir ve bir taç, bir kılıç ve bir kılıç takmak aynıdır, ancak iki elin eşyası ve mühür hakkında çeşitli teoriler vardır. var mı. Mevcut eserlerin çoğu heykeldir ve sol elin avuç içine bir chintamoni yerleştirmek ve sağ el ile bir işaret yapmak yaygındır. Nara Yakushiji Tapınağı (Nara dönemi, ulusal hazine) imgesi, var olan hayırlı cennet heykelleri arasında tuhaf bir ifade sergiliyor ve sağ el, yapıştırılmak yerine avuç içi aşağı gelecek şekilde sandığın önüne yerleştirilmiş gibi görünüyor. Dahası, ekranın sağında yürüyen figür, çapraz olarak yanal bir perspektiften ifade edilir ve ana ibadet imajı için alışılmış olan öne bakan imajdan ziyade resimsel anlatım özellikleri kullanılır. Öte yandan, Kyoto Eyaletindeki Joruri-ji Tapınağı'nın heykeli (Kamakura dönemi, önemli kültürel varlık), çeşitli sutralarda anlatıldığı gibi tipik bir eserdir. Mutluluk tanrıçası olmak için her iki heykel de her dönemin ideal kadın imajını yansıtıyor.
Masayuki Sekiguchi

Okunma: 343