Karotis BT Anjio Nedir?

İçindekiler

Karotis BT Anjio Nedir?

BT anjiyografi, kan damarlarının değerlendirilmesini sağlayan Bilgisayarlı Tomografi tetkikidir. BT anjiyografi ile beyin, boyun ve kalp damarları ile göğüs kafesi içinde ve karın içinde yer alan büyük damarların, kalp damarlarının, ayrıca kol ve bacak damarlarının görüntülenmesi mümkündür.

Karotis ne demek?

Beyne giden anadamar hastalıklardır. Şahdamar (karotis) darlık ve tıkanıklıkları beyin fonksiyonlarının bazılarının kaybı ve geçici ya da kalıcı felç ile sonuçlanan inme ile direkt ilişkilidir. En önemli nedeni damar sertliği (ateroskleroz) olduğu için diğer kalp ve damar hastalıkları ile birlikte sık görülür.

Karotid arter hastalığı nedir?

Karotis arterler, boynunuzun her iki yanında bulunan ve şah damarı olarak bilinen atardamarlardır. Kalpten gelen oksijence zengin kanı baş ve beyin bölgesine iletirler.

Karotis renkli Doppler US ne demek?

Karotis Vertebral Doppler nedir? Boyundaki beyni besleyen ana damarların yani halk arasındaki deyimle şah damarlarının Doppler Ultrason ile değerlendirilmesidir. Boyunda iki adet önde iki adet arkada beyni besleyen damarlar vardır. Öndekilere karotis arterler, arkadakilere vertebral arterler denilir.

Karotis BT anjiyografi nasıl çekilir?

Nasıl yapılır? Teknik açıdan bakıldığında, BT koroner anjiyografi, hasta uyanıkken ve 10-12 saniye süreyle nefesini tutarken yapılır. Kol ya da ellerdeki toplar damarlar (ven) yoluyla verilen iyotlu kontrast madde ile görüntüler elde edilir. İşlemin kısa bir hazırlık dönemi vardır.

BT Anjiyo sonrası nelere dikkat edilmeli?

Anjiyo sonrası özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır;

Bol su tüketmek: Vücudumuzun her zaman ihtiyaç duyduğu su tüketiminin ameliyat sonrası önemi de oldukça fazladır. Sigara ve alkol kullanmamak: Anjiyo sonrası kesinlikle sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Karotis damarı nerede?

Şah damarı boynun iki tarafında bulunan ve beyne kan taşıyan ana kan damarlarıdır. Sağ ve solda bulunan şah damarları, aorttan ayrılarak beyne giden ana atardamarlardır. Şah damarının tıptaki adı, “arteria carotis communis” olarak bilinir.

Intimal kalınlaşma ne demek?

Karotis intima-media kalınlığı, karotis arter duvarlarının en içteki iki katmanının kalınlığını tanımlar. Karotis intima-media kalınlığının artması kalp krizi ile sonuçlanabilecek kalp damar hastalığın varlığını işaret edebilir.

Şah damarı tıkalı olunca ne olur?

Darlık nedeniyle beyne giden kan akımında azalma meydana gelir. Kan akımı kritik düzeyin altına inerse beynin oksijenlenmesi ve beslenmesi etkilenir. Şah damarlarda meydana gelen darlık zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmezse tam bir tıkanıklığa sebep olarak kalıcı inmeye ve beyin hasarına yol açabilir.

Dış karotid arter nedir?

Dış karotis arterler ise, yüz, boyun bölgesi ve saçlı deriyi besleme işlevine sahiptir. Vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip olan karotis arterlerde meydana gelen tıkanma durumunda, karotis arter hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Okunma: 0