Hematoloji Onkoloji hangi hastaliklara bakar?

Yönergeler Hematoloji Onkoloji hangi hastaliklara bakar?

İçindekiler

Hematoloji Onkoloji hangi hastaliklara bakar?

Hematoloji, kan, kan oluşturan organlar ve kan hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Anemi, kanama bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lösemi, lenf kanseri ve hemofili gibi kalıtsal geçişli kan hastalıkları hematoloji alanının uzmanlığındadır.

Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi neye bakar?

Çocuk Hematoloji-Onkoloji kliniğinde; Beslenme ile ilgili kansızlıklar (Demir Eksikliği Anemisi, Vitamin B12 Eksiliği Anemisi), Akut Lenfoblastik Lösemi, Akut Myeloid Lösemi, Aplastik Anemi, Talasemi (Akdeniz Anemisi), Hemofili gibi birçok kan hastalığının teşhis ve tedavileri uzman doktorlarımız tarafından …

Hematoloji ve Onkoloji ne demek?

Çocuk (Pediatrik) Hematoloji/Onkoloji Bilim Dalı’nın ana konuları, çocukluk çağı kan hastalıkları ve kanserleridir. Özellikle bu yaş grubunda sık görülen anemiler (kansızlık), beyaz küre hastalıkları, kanama – pıhtılaşma bozuklukları, lösemiler, lenfomalar ve solid tümörler çalışma alanlarını oluşturmaktadır.

Hematoloji nedir nasıl tedavi edilir?

1- Tam kan sayımı, hemotolojinin temel tedavi yöntemidir. Trombosit sayısı, kan enzim sayısı, kemik iliği biyopsisi, protrombin gibi yöntemler bu kategoridedir. 2- Anemi tedavisinde D vitamini takviyesi uygulanır. 3- Aplastik anemi ve hemolitik anemi hastalıkları için ilaç tedavisi tercih edilmektedir.

Hematoloji bölümüne kim sevk eder?

Hematoloji, kan, kan oluşturan organlar ve kan hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Anemi, kanama bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lösemi, lenf kanseri ve hemofili gibi kalıtsal geçişli kan hastalıkları hematoloji alanının uzmanlığındadır. Hematoloji, İç Hastalıklarının (Dahiliye) bir iç branşıdır.

Hematoloji kanser midir?

Kan, kemik iliği ve lenf bezinde ortaya çıkan lösemi, lenfoma ve multiple myeloma, hematolojik kanserler grubuna giriyor. Nedenleri tam olarak bilinemeyen bu kanser türlerinde belirtileri önemsemek vakit kazandırıyor.

Çocuk Onkolojisi neye bakar?

Pediatrik Onkoloji: Çocuklarda gözlemlenen kanserin teşhis ve tedavisiyle ilgilenen onkoloji alanıdır.

Hematoloji nedir belirtileri nelerdir?

Hematolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel aktivite sırasında çabuk yorulma. Genel hâlsizlik ve yorgunluk hali. Sık enfeksiyon geçirme. Hafif travmalarda dahi kanama. Kanamanın uzun süre durmaması, pıhtılaşma güçlüğü Dengelenmeyen ateş Boyun, koltuk altı veya kasıklarda beze varlığı Hematoloji bölümüne hangi hastalar gider?

Anemi, kanama bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lösemi, lenf kanseri ve hemofili gibi kalıtsal geçişli kan hastalıkları hematoloji alanının uzmanlığındadır. Hematoloji, İç Hastalıklarının (Dahiliye) bir iç branşıdır.

Okunma: 0