Hem isci hem isveren olunur mu?

Hem isci hem isveren olunur mu?

Trend olan Hem isci hem isveren olunur mu? by Admin Mayıs 1, 2020

İçindekiler

Hem işçi hem işveren olunur mu?

Ancak iş yeri açarken vergi mükellefi olursanız SSK sigortalılığınıza bir gün dahi ara vermemeniz gerekmektedir..Şayet hiç ara vermeden sigortalılığınız devam ederse Bağ-Kur’lu olmanız gerekmiyor.Bu süre içerisinde hem işçi hem işveren olabilirsiniz.Burada dikkat edilmesi gereken husus sigortalılığa bir gün dahi ara …

Sskli calisan şirket kurabilir mi?

SSK üzerinden sigorta primi yatan kişinin çalışmış olduğu kurum ile yapmış olduğu iş sözleşmesi içerisinde kişinin şirket kuramaz ya da bir şirkete ortak olamaz ibaresi bulunması halinde SSK’lı kişi kendi adına bir şirket kuramaz ya da bir şirkete ortak olamaz.

Şirket sahibi başka bir yerde sigortalı olabilir mi?

BAŞKA YERDE SİGORTA OLUR 1 Mart 2011 tarihinde torba kanunla yapılan değişikle birlikte yürürlüğe giren uygulama ile birlikte BAĞ-KUR’lu olan bir kişi vergi kaydı veya şirket ortaklığı devam ederken ortak olmadığı bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayabilir.

Ayni işverenin farklı şubelerinde çalışan sigortalının bildirimi nasıl yapilmali?

“Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin kurumun aynı ya da başka sigorta/il sigorta müdürlüğünce tescil edilmiş diğer işyerinde çalışan sigortalı” seçeneğini işaretledikten sonra “Nakil geldiği işyeri sicil” alanına işyerinin 26 haneli işyeri sicil numarasını yazmanız gerekiyor.

Özel sektörde çalışan şirket kurabilir mi?

Kural olarak özel sektörde çalışan kişinin başka bir işte çalışması veya şirket kurması İş Kanunu kapsamında belirtilen hükümlerde yasaklanmadığını görebiliriz.

Sigortalı çalışan iş yeri açabilir mi?

Yani kısaca; SSK’lı çalışan kişi, kendi hesabına iş yeri açarsa, SSK’lılık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a geçmek zorunda değildir. Ayrıca, kişinin SSK’lı olarak çalışıyorken Bağkurlu olarak iş yeri açması bağkur primi de ödemeyeceğinden dolayı, daha avantajlı durumda olmasını sağlayacaktır.

Işyeri sahibi başka yerde çalışabilir mi?

Sosyal güvenlik mevzuatına göre, hizmet akdine/iş sözleşmesine istinaden birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar 4/a (SSK) statüsünde zorunlu sigortalı sayılmaktadır. Dolayısıyla, sosyal güvenlik mevzuatına göre bir kişinin birden fazla işyerinde çalışması yasal olarak mümkündür.

Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli ne demek?

Nakil İşlemi Nasıl Yapılır? Nakil, bir işverene bağlı olarak çalışan personelin, aynı işverene bağlı farklı bir iş yerine hem naklen hem de iş sözleşmesi sona ermeden çalışmaya başlatılmasını ifade ediyor.

Okunma: 33