Basketbol potasinin olcusu nedir

Basketbol potasinin olcusu nedir

Yönergeler Basketbol potasinin olcusu nedir?

İçindekiler

Basketbol potasının ölçüsü nedir?

Basketbol potası çemberinin çapı 45 cm ve çemberin saha içine girintisi 1,20 metredir. Yerden yüksekliği 10 feet yani yaklaşık 3,05 metredir, NBA’da da bu yükseklik aynıdır.

Şut sonrası çemberden ya da potadan dönen topu almaya ne denir?

Rebound: Maç esnasında atılan şut potadan dönerse rakip takım topu ele geçirmeye çalışır. Bu harekete “Rebound” adı verilir. Perdeleme: İngilizce “Screen” olarak bilinen perdeleme hareketinde, hücum eden takımın oyuncusu topu aldığı anda arkadaşlarına pas atmak için hamle yapar.

Panyanın üstü çıkar mı?

bu yuzden panyanin yan kenarlari da panya yani saha di$idir top degerse, ancak yukseklik siniri olmadigindan ustu di$arisi sayilmaz. potanın yanına, ya da üzerine çarparsa çıkmaz. potanın arkasına, potanın ayağının uzantısına ve 24 saniye tabelasına çarparsa çıkar diye biliyorum.

Pivot ne iş yapar?

Pivot veya Beş numara basketbolda pota altında oynayan oyunculara denir. Genellikle uzun boylu olurlar. (Çoğu pivot 2.10 m’den uzundur) En uzun boylu oyuncuların olduğu pozisyondur. Ribaund alma konusunda başarılıdırlar.

Basketbol maçında 24 saniye kuralı nedir?

Topu kazanan takımın karşı yarı sahaya geçmek için 8, hücum organize etmek ve sayı atışı yapmak için 24 saniyelik bir süresi bulunuyor. 24 saniye içinde hücum tamamlanmazsa süre doluyor ve top karşı takıma geçiyor. Eğer sayı atışı yapılır ama top çembere değmezse 24 saniyelik süre işlemeye devam ediyor.

3 sayı çizgisi kaç metre?

FIBA, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın ardından uygulamaya koyulacağını duyurduğu kararlara göre, 6,25 metre olan 3 sayılık atış çizgisi mesafesi, 50 santimetre uzatılarak 6,75 metreye çekilecek. Yani NBA ‘deki üç sayı çizgisinin en kısa mesafesine yaklaştırılmış oldu.

Basketbol tipleme ne demek?

Tipleme: basketbol oyun kurallarınca topun el yada eller ile rakibin çemberine doğru yönlendirilmesidir. Basketbolda tipleme atış olarak kabul edilir. Smaç: basketbol oyun kurallarına göre topun bir ya da iki elle rakibin çemberinin içine, sokulmasıdır. Basketbolda smaç atış olarak kabul edilir.

Basketbol Hooper ne demek?

Hoop: Çember. Argoda ise baskebol anlamında.

Belediye potaları kaç cm?

Yani basketbol potasının çapı 90 cm’dir. Saha içine olan girintisi ise 1,20 cm olarak belirlenmiş durumda.

Pivot oyuncu ne yapar?

Pivot, basketbol oyunu içindeki 5 numaralı mevkide yer alır. Bir basketbol takımı içindeki en uzun kişi pivottur. Pivotlar, boy avantajını kullanarak takımlarına özellikle de savunmada önemli katkı sağlar. Pivot bölgesinde güçlü bir takım oyuncusu bulunan takım, ribaund konusunda başarılı olur.

Okunma: 344