Asi Nehri efsanesi nedir?

İçindekiler

Asi Nehri efsanesi nedir?

Asi Nehri’nin isim hikayesini ta Efendimiz’in dönemine kadar götüren Evliya Çelebiye göre, Peygamberimiz (s.a.v) zamanında Hama susuz bir şehirdir . Yahudi’nin biri Nil nehrinden su getirerek Hama’nın verimli topraklarını değerlendirmek ister. Nil’den dört şişe su alır, bir efsun okuyarak Hama yolunu tutar.

Tersine akan nehir hangisi?

Asi Nehri Lübnan Bekaa Vadisi’nin doğu kısmından doğar ve Türkiye Hatay ilinden Akdenize dökülür. Büyük bölümü Suriye topraklarında bulunan 450 kilometre uzunluğundaki nehir, dünyanın ters yönde akan tek nehridir.

Asi Nehri kaynağını nereden alır?

Asi Nehri (Orontes ), (العاصي) Lübnan’daki Bekaa Vadisi’nin doğu kısmından doğar ve Türkiye Hatay ilinden Akdeniz’e dökülür. Asi Nehri’nin toplam uzunluğu 556 km olup, 366 km Suriye’de, 98 km Türkiye’de, 40 km Lübnan’dadır.

Adana Bölgesi’ne ait bir efsane?

Adana’da halk arasında “Misis yılanla, Ceyhan yelle, Adana selle gidecektir” diye bir söylenti vardır. Adana-Ceyhan arasındaki Yılankale’nin adı da “Şahmaran Efsanesi”ne karışmıştır. Bir söylenti şöyledir: Yılankale’de çok yılan yaşarmış. Yılanlar sütle beslenirmiş.

Ters Akan Irmak nerede?

Samsun’un Ladik ilçesindeki Ladik Gölü’nden doğan Tersakan Çayı, ters yöne akması nedeniyle dikkatleri üzerine çekiyor. 100 kilometre uzunluğundaki Tersakan, Yeşilırmak’ın bir kolu olma özelliğini de taşıyor.

Tuna Nehri nerededir?

Tuna nehri Almanya’nın Donaueschingen kasabasındaki iki nehrin birleşmesi ile doğar. Daha sonra toplam 10 ülkeden geçerek Karadeniz’e dökülür. Tuna nehri Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova ülkelerinden geçmektedir.

Dicle nehri suyu nereden geliyor?

Dicle, Türkiye’de doğup birçok kolu olan ve Irak topraklarına geçip orada Fırat’la birleşerek Şattülarap’ta Basra Körfezi’ne dökülen nehir. Nehir ana kaynaklarını Doğu Anadolu Bölgesi dağlarından ve dipten sızma yoluyla Elazığ yakınlarındaki Hazar (Gölcük) gölünden alır. Türkiye’nin önemli akarsularındandır.

Okunma: 0