27 Aralik 1919 da Ataturk nereye cikti?

Yönergeler 27 Aralik 1919 da Ataturk nereye cikti? by Admin Ağustos 6, 2020

İçindekiler

27 Aralık 1919 da Atatürk nereye çıktı?

Mustafa Kemal Paşa, Heyet-i Temsiliye üyeleriyle 9 günlük yolculuk sonrasında 27 Aralık 1919’da Ankara’ya ulaştı. Ankara halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük coşkuyla karşıladı. Bu coşku karşısında duygulanan Atatürk, Ankara halkına teşekkür etti.

16 Mayıs 1919 da ilk nereye ayak bastı?

16 Mayıs 1919 Cumartesi günü, İstanbul’dan kalkan, Kaptan İsmail Hakkı (Durusu) idaresindeki Bandırma Vapuru, Dokuzuncu Ordu Kıt’aları Müfettişliğine atanan Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) ile mahiyetini Samsun’a götürüyordu. Atatürk, Samsun ve çevresinde asayişi düzenlemekle görevli idi.

19 Mayıs 1919 samsuna neden çıktı?

19 Mayıs 1919 yılında bu olayın gerçekleştiği bilinmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a Neden Çıktı? Samsun bölgesinde ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak, silahları ve cephanelerin hepsini toplamak, halkın güvenliğini sağlamak ve iç huzuru sağlamak gibi amaçlarla Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıkmıştır.

Atatürk Ankara’ya neden gitti?

Kurtuluş Savaşı’nın en iyi şekilde Ankara’dan yönetileceğini düşünen Atatürk, Ankara’nın coğrafi konumu ve cephelerle olan eşit uzaklığı nedeniyle Ankara’ya gelmeyi kararlaştırdı ve 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14:00’te Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi.

Atatürk Bandirma vapuruyla ilk nereye ayak basti?

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’de Samsun’a ayak bastığı ilk nokta olan Tütün İskelesi kentin en önemli simge alanlarından biri haline getirildi.

Bandırma Vapuru ile ilk kez nereye ayak bastı?

Mondros Mütarekesi’nin ülkenin üzerine karabasan gibi çöktüğü bir dönemde, 16 Mayıs’ta “Bandırma Vapuru” ile “Milli Mücadele” için yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da ayak bastığı Samsun, bir milletin kaderini değiştiren tarihi olayda ilk adımın atıldığı yer olmanın gururunu yaşıyor.

Atatürk Samsuna hangi görev için gitti?

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, 19 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal’in Bandırma Vapuru ile yapılan yolculuk sonrası Samsun’a ulaşması olayı. Bu olay Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Okunma: 0